Започнува Астерфест во Струмица

Министерот за култура Елизабета Канческа – Милевска, денеска (петок, 27 мај 2011 година), во 19:30 часот, во НУ Центар за култура „Антон Панов“ во

Read more

Промоција на книга за Спомен-куќа на Мајка Тереза

Во петок (27.05.2011 година) во 11.30 часот во просториите на НУ Спомен – куќа на Мајка Тереза, ќе биде одржана промоција на книга за

Read more

Четири армиски објекти во Битола прераснуваат во културни објекти

Министерот за одбрана Зоран Коњановски, денес со почеток во 11:00 часот во старата касарна „Стеван Наумов-Стив“ во Битола на министерката за култура Елизабета Канческа–Милевска

Read more

Изложба на студентите од ФЛУ во Чифте амам

Министерот за култура Елизабета Канческа – Милевска вечерва (петок) 13 мај, во 19 часот во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, ќе ја

Read more

Затворање на изложбата во Утрехт

Во музејот „Катаријнеконвент“ во Утрехт, Холандија, вечерва ќе биде затворена големата изложба „Ненадмината убавина – икони од Македонија“ на која пред холандската јавност во

Read more

Отворена спомен куќата на Тоше Проески

Пред два часа, Меморијалната спомен куќа на Тоше Проески во Крушево, беше свечено отворена. Објектот во употреба

Read more

Изложба во чест на Белогаски во МГС

Во Музејот на град Скопје, утревечер (петок) 15.04.2011година, во 19 часот, во знак на сеќавање кон личноста и делото на Љубомир Белогаски, а по

Read more

Подари книга – подари богатство

Од 12 до 17 април ќе се одржи 23. Меѓународен саем на книгата: тој што подарува – подарува вредна работа, тој што го добива

Read more

Коктел на доајените на македонската култура

По повод јубилејот „20 години независна Република Македонија“, министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска во чест на доајените на македонската култура приредува свечен

Read more

Децата од социјалните установи, организирано на концертот за Тоше

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска (24.1.2011 година) го посети Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје каде што подари 100 влезници

Read more