На денешен ден: Роден е Ненад Стојановски

На денешен ден (19 август 1952) во Скопје, се роди Ненад Стојановски, македонски театарски, филмски и телевизиски актер. По членувањето во Детската радио-драма и

Read more

IN MEMORIAM: Почина Сабина Ајрула Тозија

На 75 годишна возраст, почина актерката Сабина Ајрула Тозија. Истакнатата македонска актерка Сабина Ајрула-Тозија, почина по долго боледување. Сабина Ајрула Тозија е родена на

Read more

„Налеј, налеј“ – Македонија е љубовна приказна

„Налеј, налеј“ ударната нумера во необјавената серија „Македонија“ која пред неколку години се снимаше, а никогаш не ја доживеа својата јавна промоција. Серијата „Македонија“

Read more

МТВ ќе ја репризира „Бушава азбука“

„Бушава азбука“, легендарната и многу наградувана телевизиска серија на драматургот Горан Стефановски и режисерот Слободан Унковски репризно ќе биде емитувана на Македонската телевизија со

Read more

На денешен ден: Роден е Владо Јовановски

На денешен ден (27 февруари 1967) во Пропиштип е роден Владо Јовановски – македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Завршил Факултет за драмски уметности

Read more

На денешен ден: Роден е Мето Јовановски

На денешен ден (17 јануари 1946) роден е Мето Јовановски – македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Во 1971 година завршил Театарска академија во

Read more

Отворен Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“

Во кино „Милениум“ синоќа беше отворено 6-тото издание на Филмски фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“, со италијанскиот филм „По трагите на мојот

Read more

„Исцелител“ ќе се прикажува во кино салите во Грција

Македонскиот игран филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески од 19-ти јули ќе се прикажува во грчките кино сали. Својата кино премиера филмот ќе ја има во

Read more

IN MEMORIAM: Почина Љубе Цветановски

Почина доајенот на македонскиот документарен филм, Љубе Цветановски. Цветановски во својата кариера има снимено преку 100 документарни филмови и патеписи, a за повеќето од

Read more