Во тек се Велигденските пости – Зошто е добро да се пости?

Освен религиски причини за постење, постовите се и еден од трендовите во исхраната. Од памтивек во многу цивилизации и религии, гладувањето е познато како

Read more

Во јавниот сектор се вработени вкупно 132.088 лица, во 1.346 институции

Во јавниот сектор во земјава заклучно со 31 декември лани биле вработени 132.088 лица во 1.346 институции. Повеќе од половината имаат најмалку високо образование.

Read more

Виз Ер со нови летови Скопје-Малта и Охрид-Лондон, реобновува седум рути

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер  денеска најави постепено повторно отворање на седум линии и воведување на две нови линии од Скопје и Охрид, до дестинации

Read more

Светски ден на метеорологијата – 23 март

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) ќе го одбележи Светскиот ден на метеорологијата, 23 Март, со учество на виртуелниот вебинар организиран од Светската метеоролошка организација

Read more

Децата нема да мораат да носат маски на училиште!

На денешниот прес на комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски соопшти дека се укинува задолжителното носење маски за учениците, но не и за

Read more

Комеморација по повод смртта на акад. Луан Старова во МАНУ

По повод смртта на акад. Луан Старова, Македонската академија на науките и уметностите, Друштвото на писателите на Македонија и Катедрата за романски јазици и

Read more

Валандово е „Град на културата“ за 2022 година

Општина Валандово оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култура. На Конкурсот беа

Read more

IN MEMORIAM: Почина академик Луан Старова

Денес (24 февруари 2022 година), во Скопје почина академик Луан Старова, на 81 годишна возраст. Акад. Луан Старова е роден на 14 август 1941

Read more

IN MEMORIAM: Почина Радован Павловски

На 84 години, вчера (22 февруари) замина македонскиот поет, есеист, патописец и публицист, академикот Радован Павловски, наречен и „принц на метафорите“. Веста ја соопштија

Read more