Меѓународен успех на Кокан Димушевски

На седумнаесетото по ред, културно меѓународно биенале Тактонс, најважниот настан за тон мајсторите од регионот, македонскиот композитор, продуцент и клавијатурист Кокан Димушевски, повторно е

Read more

Нов сингл на Кирил Џајковски „Ред Сафари“ од саундракот за филмот „Врба”

Кирил Џајковски повторно соработува со Милчо Манчевски. Ред Сафари, нов сингл на Кирил Џајковски, дел од саундракот за филмот „Врба“ ,,,, Синглот „Ред Сафари”

Read more

Eye Que со преработка на „Јано Мори“

По неколкуте синглови со кои Ај Кју смело запливаа во меѓународните музички води како “Dancin”, “Love me hate me” и “Too late” на ред

Read more

„Нешто ќе те питам бабо“ на Некст Тајм руши рекорди

Обработката на народната песна „Нешто ќе те питам бабо“ од страна на Некст тајм, после нецели два дена од промоцијата достигна речиси 300.000 посетители

Read more

Ново видео на младата Дина Јашари

По соработката со Cyrillic на “Во Тебе Се Гледам” и двата нејзини синглови “Вреди Ли” и “Дојди Со Мене”, Дина ни ја претставува нејзината

Read more

Концерт „Диско треска“ по повод Василица

„Диско треска“ („Disco Fever“) е гала концертот што по повод празникот Василица, а ќе биде изведен на 12 и 13 јануари годинава, со почеток

Read more

На денешен ден: Починал Драган Ѓаконовски – Шпато

На денешен ден (3 јануари, 1987) во Скопје умрел Драган Ѓаконовски – Шпато, истакнат македонски композитор, диригент и музички аранжер, зачетник на македонската забавна

Read more

На денешен ден: Почина Љупка Димитровска

На денешен ден (3 октомври 2016 година) почина Љупка Димитровска, доајен на забавната музика во поранешна Југославија, а врвот на својата популарност го достигнала во

Read more

Мијата со нов спот за нејзината песна ,,Дај ми Да”

Видео спотот е извадок од соундтракот на перформансот „Јаболки и круши за уметнички души”, а пораката е силна: зборува за слободата на секој од

Read more

Познати изведувачите и песните зa „Макфест 2018“

Покрај подготовките за штипската „Пастрмалијада 2018“, во тек се и финалните подготовки за 33-тото издание на фестивалот на музика „Макфест 2018“. Штип е подготвен

Read more