На денешен ден: Роден е Тоше Проески

На денешен ден, пред точно 40 години, роден е Тодор „Тоше“ Проески (25 јануари 1981 – 16 октомври 2007), со сигурност најголемиот и најпознатиот

Read more

Крушево го одбележува 38-от роденден на Тоше

Крушево денеска го одбележува 38 роденден на Тоше Проески, на својот сограѓанин, на македонската и балканска музичка ѕвезда, на човекот со огромно срце за

Read more

Спомен куќата на Тоше Проески најдобро светско архитектонско дело за 2011

Проектот за спомен куќата на Тоше Проески на „Синдикат студио“ ја доби наградата за најдобро архитектонско дело за 2011 година на Меѓународниот фестивал за

Read more

Спомен куќата на Тодор Проески во трка за реномирана меѓународна награда

Спомен куќата на Тодор Проески помеѓу 3-те најдобри објекти на Светскиот фестивал на архитектура во Барселона. Тоа е моменталниот резултат на досегашното гласање. Најдобриот

Read more

Спомен – куќата на Тоше Проески во Крушево низ бројки и слики

Повеќе од 15. 000 илјади посетители ја виделе Спомен – куќата на Тоше Проески во Крушево за само една недела од нејзиното промовирање во

Read more

Спомен куќата на Тоше Проески низ слики

Во објектот се поставени над 350 автентични експонати, молитвеник, две восочни фигури како и реплики на неговото студио и собата во која творел, заедно

Read more

Децата од социјалните установи, организирано на концертот за Тоше

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска (24.1.2011 година) го посети Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје каде што подари 100 влезници

Read more

Готова спомен – куќата на Тоше Проески

Привршуваат работите на спомен-куќата на Тодор Проески, која Министерството за култура ја гради во Крушево, во чест на нашиот прерано починат музички великан. Интегрално

Read more