Калифорниски музеј ќе ги задржи спорните слики од Германската ренесанса

Судот за жалби во Калифорнија ја потврди одлуката на понискиот суд со што музејот Нортон Сајмон во Пасадена може да ги задржи двете спорни

Read more

Изложба на слики на Андријана Радевска

Денеска (четврток, 3 јули) во 21:00 часот во Галеријата на НЛБ Тутунска банка ќе биде отворена изложба на слики со наслов „Маски“ на Андријана

Read more

Лидија Пачемска со изложба во кафе Lee

Прва самостојна изложбата на Лидија Пачемска, насловена како „COFFE BREAK или така некако“ почнувајќи од петок, 29 април 2011 година, љубителите на уметноста ќе

Read more

Спомен куќата на Тоше Проески низ слики

Во објектот се поставени над 350 автентични експонати, молитвеник, две восочни фигури како и реплики на неговото студио и собата во која творел, заедно

Read more

Изложба во чест на Белогаски во МГС

Во Музејот на град Скопје, утревечер (петок) 15.04.2011година, во 19 часот, во знак на сеќавање кон личноста и делото на Љубомир Белогаски, а по

Read more

Автопортрети на Ирена Мила

Ви претставуваме една млада македонска уметница, Ирена Мила. Со уметничка фотографија се занимава веќе неколку години, а изложувала во Куманово, во Штип и во

Read more

„Поинаков поглед“ во Мала станица

Ретроспективна изложба на фотографии од проектот „Поинаков поглед“, вчера вечер беше отворена во мултимедијалниот центар „Мала станица“. Овој проект бил реализиран во периодот 2007-2010

Read more

Доајените на македонската култура, низ слика

Вчера по повод јубилејот „20 години независна Република Македонија“, министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска во чест на доајените на македонската култура приреди

Read more

Balkan Hip-Hop Fest Vol.1 низ слики

Една слика, милион зборови. Уживајте во атмосферата нив нашиот објектив. Вечер за паметење, која долго ќе се памти. Скопје во саботата живееше со звуците

Read more