IN MEMORIAM: Почина Метју Пери

Ѕвездата на серијата „Пријатели“ (Friends), Метју Пери е пронајден мртов во џакузи во својот дом во Лос Анџелес. Веста ја соопшти полицијата. Пери имаше

Read more

Петок 13ти: Што не смеете да правите ако сте суеверни

Многумина веруваат дека бројот 13 носи несреќа уште од библиските времиња. За Јуда, кој го предаде Исус Христос, тој тврдеше дека е 13-тиот гостин

Read more

Цуцлата остава штетни последици доколку се користи предолго

Бебињата и малите деца е речиси невозможно да ги видите без цуцла. Многу од родителите ги користат истите за да ги смират своите деца,

Read more

Во Русија е откриена една од најстарите синагоги во светот

Остатоци од синагога од пред околу 2.000 години, се откриени во древниот град Фанагорија, којшто се наоѓал во денешна југозападна Русија, на брегот кај

Read more

Македонија е меѓу земјите со најниска стапка на вонбрачни деца во Европа

Во Македонија само 13,7 отсто од децата се родени во вонбрачни заедници, за разлика од Западна и Северна Европа каде што повеќе од половината

Read more

IN MEMORIAM: Почина светски познатиот писател Милан Кундера

Светски познатиот писател Милан Кундера почина на 94-годишна возраст (01 април 1929 – 11 јули 2023), јави денеска чешката национална телевизија. Негови најпознати дела

Read more

Зошто се бојадисуваат велигденските јајца?

Традицијата на бојадисување јајца е многу стара и датира упте од претхристијанскиот период, па и пред Христа и неговите страдања. Имено, јајцата отсекогаш биле

Read more

Повторно ќе може да се лета од Европа до САД за три часа!

Авионот за кој станува збор се вика Overture и е дело на Boom Supersonic, американска компанија за авиони. Boom Overture ветува дека ќе биде

Read more

Почина Лиса Мари Присли, ќерката на Елвис

Лиса Мари Присли, ќерката на кралот на рокенролот Елвис Присли, почина на 54-година возраст (1 февруари 1968 – 12 јануари 2023). Била пронајдена без

Read more