Помалку сол за поздрави бубрези и срце

Според официјални податоци, околу 90.000 Американци годишно умираат од болести поврзани со бубрезите, коешто го надминува бројот поврзан со ракот на простата и на

Read more

Четири придобивки од често консумирање бадеми

Научниците од „Американ харт асосиејшн“ во неодамнешно истражување откриле дека честото консумирање јаткасти плодови е поврзано со помал ризик од развој на хипертензија, кардиоваскуларни

Read more

Скоро две милијарди луѓе во светот се претешки

Најпопуларните јадења во класичен ресторан, околу 94 отсто од нив, ги надминуваат препорачаните 600 калории, посочува ново истражување на Медицинскиот факултет во Сао Пауло,

Read more

Детоксикација: Исфрлете го шеќерот од вашиот организам за само 3 дена

Зголемените количини на шеќер се штетни за организмот, тоа е нешто кое го знаеме. Но, она што не знаеме е дека повеќето намирници и

Read more

Напиток кој го топи салото на стомакот за само за 7 дена

Овој напиток се покажал како многу ефикасен за слабеење и го препорачуваат речиси секогаш кога постои проблем со празнење на цревата. Секако, потребно е

Read more

Неколку природни начини за детоксикација

Ако постојано се чувствувате уморно и тешко, без оглед на тоа дали работите напорно или не, тогаш време е за промени во вашите навики.

Read more

Напиток за пред спиење, кој помага и при слабеење

Доколку ова го пиете го ова пред спиење, ќе почувствувате олеснување, а помага и при слабеење. Овој напиток е корисен и ќе ви помогне

Read more

Сок кој го закрепнува целиот организам

Со децении е хит во светот, овој сок го закрепнува целиот организам… Се работи за мешавина од цвекло и морков, а ако ви станува

Read more

Витаминско чудо кое го штити вашето здравје

Кивито изобилува со висока хранлива содржина, и е еден од најздравите производи на природата… Еве зошто треба да јадете киви почесто: Содржи големо количество

Read more

Најдобриот природен антибиотик кој лечи повеќе од 160 здравствени проблеми

Куркурмата е еден од најпопуларните зачини во светот, кој не се користи премногу во нашата кујна. Има единствен вкус, но може да се користи

Read more