Изложба „Најдрагиот Пинокио“ во чест на Денот на италијанскиот дизајн во Чифте амам

Амбасадата на Италија во Македонија и ИТА Скопје во соработка со Националната галерија на Македонија ќе го одбележат Денот на италијанскиот дизајн денес (четврток,

Read more

NOMEN EST OMEN на Колектив ЗЕРО во Мала станица

Изложба „NOMEN EST OMEN“ на Колектив ЗЕРО, која ќе биде отворена на 12 октомври 2023 (четврток), со почеток во 20 часот, во мултимедијалниот центар

Read more

Тања Балаќ со проекција на видеоинсталација „Вкрстени избори“ во Чифте амам

Самостојно претставување на уметницата Тања Балаќ ќе се одржи на 19 мај 2023 година, со почеток во 20 часот, во Национална галерија на Македонија,

Read more

Промоција на сликовницата „Страшна ноќ“ во КИЦ

На 21 октомври (петок), со почеток од 18 часот, во Културно Информативниот центар – КИЦ Скопје, ќе се одржи промоцијата на сликовницата „Страшна ноќ“

Read more

Мулти медиски проект “Копнеж по светлина“ на Боро Рудиќ и Ферид Мухиќ

На 05 октомври 2022 (среда), во Македонска академија на науки и уметностите – МАНУ, со почеток во 19 часот, ќе се отвори изложбата на

Read more

Страхил Петровски со „Синергија во времето“ во Спомен-костурницата во Велес

„Синергија во времето“ е насловот на изложбата од Страхил Петровски која во среда (28 септември), со почеток во 19 часот ќе биде отворена во

Read more

Ретроспективна изложба на Тања Балаќ во Чифте амам

Ретроспективна изложба на слики, објекти, инсталации, видео арт и експериментални филмови на македонската уметница Тања Балаќ по повод 30 години творештво ќе биде отворена

Read more

Интернационалниот проект „Допирот“, дел од „НИЕ СМЕ ТУКА: ИДНИ ЕКОЛОГИИ“ во Националната галерија

Националната галерија на Македонија, во партнерство со Британскиот совет и агенцијата „Лукс“, го најавува интернационалниот проект под наслов „Допирот“, дел од „НИЕ СМЕ ТУКА: ИДНИ

Read more

(видео) Прошетка низ изложбата Илустрации од Димитар Кондовски

Во просториите на Националната галерија на Македонија, во објектот Мала станица, во текот на месец октомври и ноември 2020 година се одржа изложбата на

Read more

МиниАРТура на ДЛУМ во галеријата ART HUB

Отворена е изложбата на МиниАРТура на ДЛУМ (Друштвото на ликовни уметници на Македонија) која побликата ќе може да ја проследи следните 10 дена. Посетете

Read more