Најдобри земји за одгледување деца

Универзитет на Пенсилванија, од 2016 година наваму објавува годишни листи на најдобрите земји за одгледување деца. Според годинашниот извештај, на првите три места се

Read more

Истражување кое покажува дека постарите мајки се подобри мајки

Според едно истражување од Данска, психолошката зрелост на постарите мајки има позитивно влијание врз развојот на децата. Истражувањето исто така покажало и дека постои

Read more

Највредните четири животни лекции од родителите кон своите деца

Родителите постојано „им одржуваат лекции“ на своите деца – не се тепај со брат ти, работете напорно, говорете ја вистината, не јадете жолт снег,

Read more

Бебињата не треба премногу да се облечени во зима

Бебињата не ја задржуваат температурата како возрасните затоа кога претстојуваат надвор во текот на зимата облеката треба да биде прилагодена на временските услови –

Read more

Сопствениците на кучиња се посреќни и имуни на депресија

Сопствениците на кучиња се поотпорни на кардиоваскуларни заболувања, а поседувањето на таков миленик е добро за здравјето и расположението, открива неодамнешно истражување спроведено во

Read more

Промоција на „Концепт мама” – „се во едно“ книга и дневник за родителството

Книгите „Концепт мама” и „Концепт мама дневник” од Александра Шекутковска Докоска ќе бидат промовирани денеска во Скопје. „Концепт мама” е првата македонска се-во-едно книга

Read more

Како да ги подобриме постигнувањата на децата во училиште?

Омега-3 и омега-6 масните киселини од риба влијаат позитивтно на способноста на децата да читаат и да се концентрираат, пишува „Дејли меил”. Диетологот д-р

Read more

Како се одразува гледањето на телевизија кај децата

Иако BBC е телевизиска куќа, тие не ги повикуваат децата да ја гледаат нивната програма, особено најмалите. Во оваа статија  ‘Long-term” harm of too much

Read more

Што црта вашето дете?

Психолозите тврдат дека со помош на цртежите вашето дете ги искажува своите емоции, својата душевност, својот начин на кој го доживува светот околу себе.

Read more

Родителите го пренесуваат стресот на своите деца

Родителите во денешното живеење се под се’поголем стрес поради работата, пари, недостиг на слободно време и се потешко ја контролираат нервозата. Но, нивниот стрес

Read more