IN MEMORIAM: Почина Далибор Ѓошиќ

Почина младиот и талентиран изведувач на народна музика Далибор Ѓошиќ (1982 – 2023). Далибор беше истакнат пејач од прв ред – солист на НУ

Read more

Хорот на „Танец“ со концерт на словенско-византиско пеење

Хорот на Ансамблот за народни песни и ора „Танец“ вечерва (вторник, 16 мај) за првпат ќе изведе концерт со словенско-византиско пеење, на настап во

Read more

Нов албум на Добрила Грашеска и Дориан Јовановиќ „Dobrila & Dorian Duo 2: Пиле шарено“

Скопскиот џез фестивал организира промоција на второто албумско издание на тандемот Добрила Грашеска / Дориан Јовановиќ под наслов „Dobrila & Dorian Duo 2: Пиле

Read more

IN MEMORIAM: Почина Милан Завков

Почина Милан Завков (1962-2023) еден од најплодните композитори на новокомпонирана македонска народна музика, обработувач на народни песни и виртуоз на хармоника. Од неговата матична

Read more

На денешен ден: Починал Никола Бадев

Никола Бадев (8 август 1918, Глишиќ, Кавадарци – 25 септември 1976, Скопје) — македонски пејач на народни песни, како и собирач на народни песни. Никола Бадев е роден на 8 август 1918

Read more

IN MEMORIAM: Почина Атанас Коларовски

Почина Атанас Коларовски, игроорец и кореограф од првата генерација на „Танец“, Во својата 96-та година од животот, денеска почина Атанас Коларовски, знаменитиот игроорец и

Read more

„Скутина, фута, бовча, диљка“ изложба во Музејот на Македонија

Во Музејот на Македонија е претставен новиот проект од традиционалната култура на уметникот Бојан Петковски, со наслов „Скутина, фута, бовча, диљка“. Во фокусот на

Read more

На денешен ден: Почина Гоце Арнаудов

Пред точно десет години, на 6-ти декември 2011 година, на 57-годишна возраст почина Гоце Арнаудов, познат македонски пејач на народна музика. Во 1994 година

Read more

Димитар Узунски погребан во Тработивише, во негова чест подготвена Спомен соба

Делчево денеска се прости од Димитар Узунски, eден од најголемите промотори на Пијанечкото-фолклорно богаство и најзаслужните за впишувањето на орото „Копачка“ на репрезентативната листа

Read more

Фолклорна смотра во Охрид

Над 300 уметници – членови на Културно уметнички друштва од западниот регион на Maкедонија, викендов во Охрид под звуците на тапаните, зурлите, гајдите продефилираа

Read more