„Омаж на маестро Џамбазов“ со оркестарот на Македонската Филхармонија

Оркестарот на Македонската Филхармонија в четврток (3 ноември 2022) ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов“ во рамки на 45. издание

Read more

Трпчески со концерт и пренос во живо од лондонски Вигмор хол

Македонскиот пијанист Симон Трпчески денеска во престижната концертна сцена во Лондон ќе одржи матине концерт насловен „Трпчески и пријателите“, во рамки на пролетната серија

Read more

Големите Deep Purple со концерт во Скопје

Eден од најголемите рокенрол состави на сите времиња, член на големата петорка (The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple), ќе

Read more

Легендарните WHITESNAKE за последен пат во Скопје

Дел од WHITESNAKE Farewell tour ќе биде вклучено и Скопје, со голем и последен концерт кој ќе се случи на 12-ти јули 2022 година,

Read more

Концерт „Вечер со руски романси”

Утре, (09.07.2021 година, петок) ќе се одржи концерт насловен „Вечер со руски романси”, со почеток во 20:30 часот во Музеј на македонската борба. Ќе

Read more

Уште еден концерт „Филхармонија за Филхармонија“

По првиот камерен концерт кој се одржа на крајот од минатата година, на кој настапија музичари од оркестарот на Филхармонија, овој четврток (4 март)

Read more

„Фанфари за еден пријател“ концерт во чест на Ѓумар

„Фанфари за еден пријател“ е насловен концертот кој ќе се одржи в четврток (4 февруари) во 20 часот, кој Филхармонија му го посветува на

Read more

Концерт „Нова Година – нов почеток!“ во Македонската филхармонија

Нова Година – нов почеток! е насловен последниот концерт на Филхармонија за 2020 година, кој ќе се одржи в четврток (24 декември) во 20

Read more

Концерт „Фузија“ во Камерната сала на Македонската филхармонија

Македонските музичари Стојан Димов (кларинет, саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов во среда (18 ноември) во 20 часот ќе

Read more

Светската ѕвезда Андре Риу повторно во Скопје

Андре Риу, холандскиот “крал на валцерот” и човекот кој овозможи класичната музика да е достапна за сите, заедно со својот оркестар “Јохан Штраус”, во

Read more