„Младите доаѓаат“ – концерт со учениците од државните училишта

Овој четврток (2 јуни 2022) во 20 часот, оркестарот на Македонската Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Младите доаѓаат“ на кој ќе настапат ученици

Read more

„Баланеску квартет“ во Македонската Филхармонија

Во просториите на Филхармонија во Скопје утре вечер (петок, 11 март) ќе настапи светски познатиот Баланеску квартет, а композициите кои ќе бидат изведени се

Read more

Трпчески со концерт и пренос во живо од лондонски Вигмор хол

Македонскиот пијанист Симон Трпчески денеска во престижната концертна сцена во Лондон ќе одржи матине концерт насловен „Трпчески и пријателите“, во рамки на пролетната серија

Read more

„Moќта на класиката“ во Македонската Филхармонија

„Моќта на класиката“ е насловен концертот кој утре, 3 март (четврток), ќе се одржи во Македонската Филхармонија, и на кој како солистка на англиски

Read more

Прва изведба на реквиемот од Прајснер посветен на Кишловски

Оркестарот на Македонската Филхармонија во четврток (24 февруари) , во 20 часот премиерно ќе го изведе „Реквием за мојот пријател“ на композиторот Збигњев Прајснер,

Read more

Камерен концерт – „Филхармонија за Филхармонија“

Овој четврток (17 февруари), во 20 часот ќе се одржи четвртиот концерт од серијата камерни настапи „Филхармонија за филхармонија“ на кој ќе настапат музичари

Read more

Во Македонската Филхармонија концерт на Марсел Калифе од Либан

Овој четврток (3 февруари 2022) во 20 часот Оркестарот на Македонската Филхармонија ќе го одржи концертот „Звукот на ориентот“ на кој ќе настапи исклучителниот

Read more

IN MEMORIAM: Почина маестро Александар Џамбазов

Денес почина маестро Александар Џамбазов (03.02.1936-25.01.2022) на 85 годишна возраст.  Џамбазов е роден на 3 февруари 1936 година во село Стапар, Војводина,  и е

Read more

Галантна Индија – прв концерт во вториот дел од сезоната во Македонската филхармонија

Вечерва (20 јануари, четврток), во 20 часот, оркестарот на Македонската Филхармонија ќе го одржи првиот концерт во вториот дел од концертната сезона, насловен „Галантна

Read more

Симон Трпчески со Максим Венгеров со стоечки овации во Лондон

По минатогодишниот прв заеднички настап на фестивалот „Музика Мунди“ крај Брисел во Белгија, македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески месецов настапува три од

Read more