Тони Михајловски добитник на награда за животно дело „Петре Прличко“

Актерот Тони Михајловски е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година. Михајловски над три децении е дел од македонскиот

Read more

„Заспаната убавица“ на 7 и 8 март во Македонската опера и балет

Диригент на претставите е Бисера Чадловска, кореограф е Виктор Јаременко (Украина), асистент-кореограф е Тетјана Белецка од Украина, сценограф и костимограф е Миодраг Табачки од

Read more

Неделен репертоар во Драмски театар Скопје од 5-11.2.2024

Почитувани, на сцената на Драмскиот театар Скопје во периодот од  5.2.2024 до 11.2.2024 година, ќе се одигра една претстава… Претстава: ДИШИ ден и час:

Read more

IN MEMORIAM: Почина Мето Јовановски

На 77-годишна возраст денеска (16 ноември 2023 година) почина актерот Мето Јовановски. Жалната вест на социјалните мрежи ја пренесе неговиот помлад колега Драган Спасов

Read more

Драмски со премиерата на „Фирма“ го отвора фестивалот РУТА

Драмски театар со премиерата на претставата „Фирма“ го отвора Фестувалот РУТА, кој ќе се одржи од 03 до 08 октомври 2023 година. Второто издание

Read more

IN MEMORIAM: Почина Владимир Ендровски – Љац

Почина македонскиот актер Владимир Ендровски – Љац (1963 – 2023), член на ансамблот на МНТ… Со огромно жалење ја споделуваме веста за заминувањето на

Read more

IN MEMORIAM: Почина актерката Катина Иванова

Од Македонскиот народен театар ситна известување за смртта на актерката Катина Иванова. Замина нашата колешка Катина Иванова, актерка која повеќе од четири децении беше

Read more

Не денешен ден: Почина Ненад Стојановски

Во 1998 година на денешен (14 јули) дека ненадејно почина познатиот македонски глумец Ненад Стојановски. Роден е во 1952 година, на 19 август, во

Read more

IN MEMORIAM: Почина Димче Мешковски

По долго боледување, вчера на 20 март 2023 година, во неговиот дом во Лос Анѓелес (САД), почина актерот Димче Мешковски. Доајенот на македонското глумиште

Read more

Маја Вељковиќ Пановска е нов в.д. директор на Драмски театар

Актерката Маја Вељковиќ Пановска е нов в.д. директор на НУ Драмски театар Скопје. Таа доаѓа на местото на досегашната директорка Катарина Коцевска Хаџи Василева,

Read more