Детскиот фестивал „Поточиња 2024“ на 13 и 14 април во Филхармонија

Минатата година Поточиња со прекрасно издание го прославија својот 20-ти јубилеен роденден, а годинава се очекува забавата да продолжи на радост на сите деца.

Read more

Македонската виолинистка Пламенка Трајковска на концерт во Истанбул

На престижниот фестивал „Жените од светот“ што ќе се одржи во Истанбул на 3 март ќе настапи македонската виолинистка Пламенка Трајковска со композиција со

Read more

Дванаесетто издание на празникот на пивото – Пиволенд

Скопскиот пивски фестивал – Пиволенд кој ќе се оддржи по дванаесети пат, ќе се одржи од 21-ви септември (четврток) до 23-ти септември (сабота). Оваа

Read more

Фестивалот „Браќа Манаки“ од 20 до 27 август во Битола

Најновото 43-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржува од 20 до 27 август во Битола. Ова издание е

Read more

Авалон го реобновува фестивалскиот бренд SKOPJE SOUNDS GOOD

После цели 16 години од неговото прво, па и последно одржување, Авалон го реобновува фестивалскиот бренд SKOPJE SOUNDS GOOD, овој пат со неверојатно свежа

Read more

Детскиот фестивал Поточиња 2020 се одложува

Поради настанатата ситуација со корона вирусот и согласно мерките од надлежните институции, Детскиот фестивал Поточиња 2020 закажан за 21. и 22. март во Македонска

Read more

Mакедонскиот фотограф Боро Рудиќ со прва награда во PhotоExpo во Стразбург

На овогодишниот PhotоExpo фестивал “Rendez-vous Image” на фотографии и книги кој традицонално се одржува во Стразбург, Франција, македонскиот фотограф Боро Рудиќ jа освои првата

Read more

„Медена земја” наградена за најдобар документарец и за кинематографија

„Медена земја” деновиве во САД доби неколку нови престижни награди за најдобар документарец и за кинематографија. Тимот на македонскиот документарец ја прими наградата за

Read more

„Врба“ на Манчевски во официјалната програма на Римскиот филмски фестивал

Светската премиера на најновиот игран филм „Врба” на Милчо Манчевски ќе се случи на Филмскиот фестивал во Рим кој се одржува од 17 до

Read more

„Блуз и Соул Фестивал 2019“ денес и утре во Скопје

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје го најавува најновото издание на „Блуз и Соул Фестивалот“ што ќе се одржи на 12 и 13

Read more