Промоција на книга за Спомен-куќа на Мајка Тереза

Во петок (27.05.2011 година) во 11.30 часот во просториите на НУ Спомен – куќа на Мајка Тереза, ќе биде одржана промоција на книга за

Read more

Прес во Мала станица, по повод Венециското биенале

НУ Националната галерија на Македонија и НУ Центар за култура „Марко Цепенков“ – Прилеп имаат чест да Ве поканат на прес конференција по повод

Read more

Манифестација „Денови на Крале Марко 2011“

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, на 21.05.2011 година (сабота), со почеток во 11:00 часот, свечено ќе ја отвори традиционалната манифестација „Денови на Крале

Read more

Јавен перформанс: Порака за соживот и мултикултура

Здружението на граѓани „Младите можат“ во сабота, 21-ви мај, 13:00 – 16:00 часот, во Скопје (улица „Македонија“, плоштад „Македонија“ и Старата скопска чаршија) организира

Read more

Реконструиран „Мостот на Револуцијата“

Градот Скопје успешно го заврши проектот за реконструкција на  „Мостот на Револуцијата“, што ги поврзува булеварите Кочо Рацин и Крсте Мисирков.  Градоначалникот на Град

Read more

Нов контингент животни во Зоо Скопје

Од вчера, (среда) 11.05.2011 година, Зоолошката градина е побогата за неколку нови животински видови. Во попладневните часови пристигнаа новите жители на Зоо Скопје, донација

Read more

Сообраќаен режим за „Скопски маратон 2011“ во недела

Поради одржување на манифестацијата „Скопски Маратон 2011“ на ден 08. 05. 2011 год. (недела) во периодот од 08,00 до 14,00 часот ќе биде променет

Read more

Нови автобуси низ Скопје

Денес на паркингот пред спортскиот центар Борис Трајковски беше претставен првиот кинески двокатен автобус, заедно со уште 17 нископодни автобуси од Украина.

Read more

Почна реконструкцијата на оградата на мостот Гоце Делчев

Град Скопје денеска (11.04.2011 година) ја почна реконструкцијата на оградата на мостот „Гоце Делчев“. Почетокот на работите го означи градоначалникот Трајановски.

Read more

Тековен кино репертоар во Милениум

Во рамки на термините за проекција на Европски филмови, од понеделник до петок во 15ч. во кино Милениум неделава ќе се прикажува српскиот филм

Read more