Одбележан Денот на пожарникарството

По повод Денот на пожарникарството, денеска 20 мај 2013 година (понеделник), се одржа свеченост во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Денот на

Read more

Пет нови тезги за сувенири и храна во центарот на Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска (петок, 6 јули) ги промовираше новите тезги за продажба на сувенири и прехранбени производи што се поставени

Read more

Отворена изложбата „Средба на солидарноста 1964-1973“

Вчера вечер, (вторник, 26 јули 2011 година), во Музејот на град Скопје, по повод одбележувањето на 48 годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје од

Read more

Положено цвеќе пред споменикот на загинатите во земјотресот

На Градските гробишта Бутел, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот, Ирена Мишева, денеска (вторник, 26 јули 2011 година), по повод

Read more

Трибини покрај одбојкарското игралиште во Градскиот парк

Град Скопје интензивно работи на функционалното заокружување на Градската плажа Парк. Изминативе денови екипи на Градот почнаа да градат трибина за одбојкарското игралиште. Изградбата

Read more

Пуштена нова ролерско – велосипедска патека

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на општината Гази Баба, Тони Трајковски и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски, денеска (вторник, 05 јуни

Read more

Родољуб Анастасов го донираше своето творештво на МГС

Во Музејот на град Скопје, вчера вечер градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, директорката на Музејот на град Скопје, Љубица Кондијанова и академскиот сликар

Read more

„Празник на липите“ во Друштвото на писателите на Македонија

Утре (четврток, 16 јуни 2011 година), во Друштвото на Писателите на Македонија, со почеток во 10:00 часот, ќе се одржи традиционалната поетска манифестација „Празник

Read more

Започна изградбата на паркингот пред Зоо Скопје

Денеска (30.05.2011 година) градоначалникот Коце Трајановски, го означи почетокот на градежните работи на новото паркиралиште кое што ќе се гради пред објектот на Зоолошката

Read more

Започнува со градба паркингот пред Зоолошката градина

Денеска (понеделник, 30.05.2011 година) со почеток во 13:00 часот, ќе биде обележан почетокот на градежните работи на новиот паркинг простор пред Зоолошката градина. На

Read more