IN MEMORIAM: Почина Марин Бабиќ

Синоќа (сабота, 15 октомври 2022) во Скопје, по кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина доајенот на македонското глумиште, Марин Бабиќ (1947 –

Read more

IN MEMORIAM: Почина Зафир Хаџиманов

Денес (сабота, 27 март 2021 година), во Белград (Србија) почина македонскиот пејач, поет, композитор  Зафир Хаџиманов, на 77 годишна возраст, како последица од коронавирусот.

Read more

(ВИДЕО) Џони Деп, Кустурица и Џим Џармуш со Партибрејкерс на сцена во Белград 1992 година

Дали сте знаеле дека во веќе далечната 1992 година, во Белград, свој концерт имаат Партибрејкерс, со кои на сцената настапува холивудската мега ѕвезда, Џони

Read more

Фестивалот „Манаки“ со награда за придонес кон филмската уметност

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност… Утре (сабота, 16 март) во Белград, на Интернационалниот фестивал

Read more

Српско народно позориште со „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“ во МНТ

Гостување на Српско народно позориште со „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“ во Македонски народен театар… На големата сцена на Македонскиот народен театар на

Read more

Симон Трпчески со Македонисимо на „Коларац“ во Белград

Импресивниот прием на проектот „Македонисимо“ ширум светот се потврди и на регионалната премиера на престижната сцена на „Коларац“ во Белград, во рамките на циклусот

Read more

Изложба на слики и инсталации на Страхил Петровски во Белград

Самостојна изложба на слики и инсталации на Страхил Петровски  насловена „SCHISM /society,culture, history, identity, sequence, masks/“  во Галерија 73, во Белград, во вторник на

Read more

Откријте ги тајните на пирамидите и животите на фараоните со „Кралот на пирамидите“ д-р Захи Хавас

Отсекогаш ве привлекувале тајните на пирамидите и животите на фараоните? Не ја пропуштајте можноста „Кралот на пирамидите“ да Ви ја раскаже мистериозната приказна за

Read more

Oтворена изложба на виничките теракотни икони во Белград

Во Белград во боемска Скадарлија во галеријата на Куќата на Ѓура Јакшиќ отворена е изложба на ранохристијанските теракотни икони од Виничкото Кале на Музејот

Read more

Македонскиот афоризам на „Сатира фест 2018“ во Белград

Афористичарите Миле Ѓорѓијоски и Витомир Долински се македонските претстставници на балкански фестивал „Сатира фест 2018“ што на 10 октомври ќе се одржи во Белград,

Read more