На денешен ден: Почина Петре Прличко

На денешен ден, 1995 година, во Скопје почина Петре Прличко, доајенот на македонското глумиште.  Петре Прличко (Велес, 13 март 1907 – Скопје, 16 ноември

Read more

IN MEMORIAM: Почина Марин Бабиќ

Синоќа (сабота, 15 октомври 2022) во Скопје, по кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина доајенот на македонското глумиште, Марин Бабиќ (1947 –

Read more

На денешен ден: Роден е Ненад Стојановски

На денешен ден (19 август 1952) во Скопје, се роди Ненад Стојановски, македонски театарски, филмски и телевизиски актер. По членувањето во Детската радио-драма и

Read more

IN MEMORIAM: Почина актерот Славиша Кајевски

Со жалење и неверување известуваме дека актерот Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот. Кајевски е роден на 01 февруари 1982 година, во Скопје.

Read more

На денешен ден: Почина Гоце Влахов

На денешен ден (недела, 28 јули 2019 година) почина македонскиот актер Гоце Влахов, на 70-годишна возраст. Неговата сопруга и ќерката преку социјалните мрежи соопштија

Read more

IN MEMORIAM: Почина Шон Конери

Денес животот го заврши еден од најпопуларните филмски ликови, актерот Шон Конери. Сер Томас Шон Конери (роден 25 август 1930 – 31 октомври 2020),

Read more

IN MEMORIAM: Почина Данчо Чеврески

Македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент Данчо Чеврески почина синоќа во Скопје на 69 годишна возраст. Чеврески е роден на 17 мај

Read more

На денешен ден: Роден е Тодорче Николовски

На денешен ден (16 јануари 1902) во Велес е роден Тодор Николовски – Тодорче, македонски драмски и филмски актер, режисер, еден од основачите на

Read more

IN MEMORIAM: Почина Љупка Џундева

Почина тивката дама на Македонскиот народен театар, Љупка Џундева… На 84 годишна возраст, почина Љупка Џундева, чиј сензибилитет се опишува како „тивката дама на

Read more

IN MEMORIAM: Почина Ванчо Петрушевски

Денес, (сабота, 25 август) во несреќен случај од струен удар, умре еден од великаните на македонското глумиште, актерот Ванчо Петрушевски. Ванчо Петрушевски (роден на 19 април

Read more