Фестивалот „Манаки“ со награда за придонес кон филмската уметност

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност… Утре (сабота, 16 март) во Белград, на Интернационалниот фестивал

Read more

Подготовките за ИФФК „Браќа Манаки“ во полна пареа

На само еден месец до почетокот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кое ќе се одржи од 22 до

Read more

Една друга перспектива за отворањето на “Браќа Манаки”

Уште еден доказ дека скандалите, дури и кога реално ги нема, се тие кои билдаат читаност и се центарот на вниманието на критичката јавност…

Read more

Промовирано ДВД изданието за браќата Манаки во Битола

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа (понеделник, 16 септември) во Битола во рамките на 34-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“

Read more

Средби, дискусии и тркалезна маса на „Браќа Манаки“

Денеска, (четврток, 20 септември, 2012 година) редовниот термин од 10:00 часот во Прес-центарот при Центарот за култура во Битола, ќе биде одржана конференција со

Read more

Полни сали и задоволни гости на фестивалот „Манаки“

Годинашен хит на фестивалот „Браќа Манаки“, покрај Главната програма, која ги има своите редовни и ревносни гледачи, убедливо се македонските филмови и детската програма.

Read more