Фестивалот „Браќа Манаки“ од 20 до 27 август во Битола

Најновото 43-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржува од 20 до 27 август во Битола. Ова издание е

Read more

Фестивалот „Манаки“ со награда за придонес кон филмската уметност

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност… Утре (сабота, 16 март) во Белград, на Интернационалниот фестивал

Read more

Фестивалот „Браќа Манаки“ годинава со 95 филма во 14 програми

Во 14 фестивалски програми ќе бидат прикажани речиси 95 филма на претстојниот 39-от Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, кој под

Read more

Најновите македонски филмски остварувања на фестивал во Нанси

Дваесет и четвртото издание на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси, прави посебен фокус на најновите македонски филмски остварувања, а за време на фестивалот во

Read more

Клаудија Кардинале годинешна филмска ѕвезда на фестивалот „Браќа Манаки“

Италијанската и светски позната филмска актерка Клаудија Кардинале ќе учествува на свеченото отворање на 39 издание Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ и

Read more

Подготовките за ИФФК „Браќа Манаки“ во полна пареа

На само еден месец до почетокот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кое ќе се одржи од 22 до

Read more

Најбараната европска актерка Изабел Ипер доаѓа во Битола

Покрај многуте најавени гости од сите програмски целини, во Битола доаѓа омилената актерка на режисерите и на публиката, високоценетата, уникатна, автентична, неверојатна Изабел Ипер.

Read more

Дуковски и Митриќески во жирито на „Браќа Манаки“

Жирито и на главната програма и на програмата Нови визии е сочинета од потврдени и почитувани имиња од светот на филмот и на уметноста.

Read more

Објаснување за техничките проблеми на премиерата на „Трето полувреме“ на „Манаки“

Кинематограферот на филмот Трето полувреме, Клаус Фуксјегер деновиве во неколку прилики истакна дека проекцијата на отворањето била недостојна, и го посочи Фестивалот како фактор

Read more

Битни имиња од светската кинематографија денес на „Браќа Манаки“

Денеска (вторник, 18 септември, 2012 година) од 10:00 часот во Прес-центарот при Центарот за култура во Битола ќе се одржи конференција со неколку значајни

Read more