IN MEMORIAM: Почина Петре Камчевски

Почина Петре Камчевски, историчар и хроничар на Кавадарци и Тиквешијата. Од Музеј галеријата Кавадарци, каде што своевремено беше кустос – советник историчар и директор,

Read more

Почина Лиса Мари Присли, ќерката на Елвис

Лиса Мари Присли, ќерката на кралот на рокенролот Елвис Присли, почина на 54-година возраст (1 февруари 1968 – 12 јануари 2023). Била пронајдена без

Read more

IN MEMORIAM: Почина Масимо Савиќ

На 61 годишна возраст во Загреб, Хрватска почина пеачот Масимо Савиќ. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. „Нашиот татко, сопруг и љубов, Масимо

Read more

IN MEMORIAM: Почина Јован Балов

Почина македонскиот ликовен уметник Јован Балов (61) кој живееше и твореше во Берлин, Германија. Јован Балов имаше  своевидна амбасадорска улога за македонската култура кога

Read more

IN MEMORIAM: Почина Марин Бабиќ

Синоќа (сабота, 15 октомври 2022) во Скопје, по кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина доајенот на македонското глумиште, Марин Бабиќ (1947 –

Read more

IN MEMORIAM: Почина рап артистот Кулио

Артис Леон Ајви Џуниор познат по псевдонимот Кулио (Coolio), почина доцна вчера (28.09.2022) од срцев удар, на 59 години. Кулио бил во посета на

Read more

IN MEMORIAM: Почина маестро Фимчо Муратовски

Денеска (13 септември), на 91 годишна возраст, почина маестро Фимчо Муратовски, еден од основоположниците на диригентската уметност во земјава, и поранешен директор на Македонската

Read more

IN MEMORIAM: Почина Оливија Њутн-Џон

Оливија Њутн-Џон почина денеска (8 август 2022) на 73-годишна возраст по долгогодишна борба со ракот на дојката. Актерката утрово мирно почина во својот дом

Read more

IN MEMORIAM: Почина Митко Апостоловски

Почина познатиот актер Митко С. Апостоловски, на 67 годишна возраст во Битола. Доајен на битолското и македонското глумиште, театарски, филмски и телевизиски глумец, кој

Read more

IN MEMORIAM: Почина Мајда Тушар

Почина актерката Мајда Тушар. Денес (14 април) тоа го соопшти нејзината матична установа, Драмскиот театар. Во соопштението до јавноста се вели: Со неизмерна тага

Read more