МНТ со премиера на комедијата „Мој термин“

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена на 16 мај, во 20 часот, на малата сцена во

Read more

Изложба „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на 03 април (среда) во 12 часот, во фоајето

Read more

Хуманитарна изведба на претставата „Галеб“ во МНТ

Во рамките на проектот Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности, со поддршка на Црвен крст на Македонија – Општинска организација Центар,во

Read more

„Животот е прекрасен“ во МНТ за Светскиот ден на театарот 27 март

Македонскиот народен театар ќе го даде својот придонес кон одбележувањето на 27 март – Светски ден на театарот – со изведбата на претставата „Животот

Read more

Мјузиклот Зона Замфирова на сцената на МНТ

На 3 Март (недела) во Македонскиот Народен Театар ќе гостува Театарот на Теразије од Белград, со мјузиклот Зона Замфирова. „ЗОНА ЗАМФИРОВА“ | Гостува Позориште

Read more

Српско народно позориште со „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“ во МНТ

Гостување на Српско народно позориште со „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“ во Македонски народен театар… На големата сцена на Македонскиот народен театар на

Read more

Претстави и концерти во месец јануари во Скопје

Театрите во Скопје од средината на месецов ќе ги прикажат првите претстави во 2019 година. МОБ традиционалниот концерт за празникот Василица ќе го изведе

Read more

МНТ со премиера на „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ

Македонски народен театар ја најавува премиерата на претставата „Галеб” од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Премиерата на претставата е на 18 декември

Read more

IN MEMORIAM: Почина Љупка Џундева

Почина тивката дама на Македонскиот народен театар, Љупка Џундева… На 84 годишна возраст, почина Љупка Џундева, чиј сензибилитет се опишува како „тивката дама на

Read more

„Разговори во четири очи“ ја освои наградата на жирито на „Московски ноќи“ во Русија

Претставата „Разговори во четири очи” на режисерката Нина Николиќ ја освои наградата на жирито за најдобра претстава на 6. Интернационален театарски фестивал „Московски ноќи”,

Read more