IN MEMORIAM: Почина Петре Камчевски

Почина Петре Камчевски, историчар и хроничар на Кавадарци и Тиквешијата. Од Музеј галеријата Кавадарци, каде што своевремено беше кустос – советник историчар и директор,

Read more

Почина Лиса Мари Присли, ќерката на Елвис

Лиса Мари Присли, ќерката на кралот на рокенролот Елвис Присли, почина на 54-година возраст (1 февруари 1968 – 12 јануари 2023). Била пронајдена без

Read more

IN MEMORIAM: Почина Масимо Савиќ

На 61 годишна возраст во Загреб, Хрватска почина пеачот Масимо Савиќ. Тажната вест ја потврдија од неговото семејство. „Нашиот татко, сопруг и љубов, Масимо

Read more

IN MEMORIAM: Почина Јован Балов

Почина македонскиот ликовен уметник Јован Балов (61) кој живееше и твореше во Берлин, Германија. Јован Балов имаше  своевидна амбасадорска улога за македонската култура кога

Read more

IN MEMORIAM: Почина Марин Бабиќ

Синоќа (сабота, 15 октомври 2022) во Скопје, по кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина доајенот на македонското глумиште, Марин Бабиќ (1947 –

Read more

На денешен ден: Починал Петре М. Андреевски

Петре Мито Андреевски (попознат како Петре М. Андреевски; Слоештица, Демирхисарско, 25 јуни 1934 — Скопје, 25 септември 2006) — македонски поет, романописец, раскажувач и

Read more

IN MEMORIAM: Почина Оливија Њутн-Џон

Оливија Њутн-Џон почина денеска (8 август 2022) на 73-годишна возраст по долгогодишна борба со ракот на дојката. Актерката утрово мирно почина во својот дом

Read more

IN MEMORIAM: Почина Митко Апостоловски

Почина познатиот актер Митко С. Апостоловски, на 67 годишна возраст во Битола. Доајен на битолското и македонското глумиште, театарски, филмски и телевизиски глумец, кој

Read more

IN MEMORIAM: Почина Мајда Тушар

Почина актерката Мајда Тушар. Денес (14 април) тоа го соопшти нејзината матична установа, Драмскиот театар. Во соопштението до јавноста се вели: Со неизмерна тага

Read more

IN MEMORIAM: Почина Ристо Стефановски

Ристо Стефановски, долгогодишен директор на Драмски театар Скопје (1957-1983) почина денеска (вторник, 22 март 2022 гоина), соопшти Националната установа Драмски театар Скопје. Ристо Стефановски

Read more