Хорот на „Танец“ со концерт на словенско-византиско пеење

Хорот на Ансамблот за народни песни и ора „Танец“ вечерва (вторник, 16 мај) за првпат ќе изведе концерт со словенско-византиско пеење, на настап во

Read more

Хуманитарен концерт на „Охридско лето“ – „Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва (среда, 28 јули) организира хуманитарен концерт со ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од  Македонија и „Ладо“ од Хрватска.

Read more

Промовирана монографијата за „Танец“, „Остани во чекор“ од Кирил Тодевски

Во чест на 70-годишнината на ансамблот за народни игри и песни „Танец“, во петокот (20 декември), во фоајето на Македонскиот народен театар беше промовирана

Read more

Симбол на македонскиот фолклор „Танец“ со концертен настап во Прилеп

Ансамблот „Танец“ под мотото „Остани во чекор со минатото, сегашноста и иднината“, денес, на 4ти јули 2019 ( четврток) со почеток од 20 часот

Read more

(видео + фото) Танец одбележа 65 години постоење

Синоќа на сцената на Македонската опера и балет во Скопје се одржа Свечена академија по повод 65-годишнината од основањето на Националниот ансамбл за народни

Read more

„Танец“ вечерва хуманитарно во Охрид за Трескавец

Вечерва (22 април, понеделник) во организација на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ и Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“, во

Read more

Успешни „Денови на културата на Република Македонија во Анкара“

Со бројни овации и аплаузи синоќа во реномираниот „Mузеј на слики и скулптури“ во Анкара (Турција) беа поздравени настапите на Ансамблот за народни игри

Read more

Концерт „Музичка белегзија“ на Танец

Денес, (петок, 29 јули 2011 година) со почерток во 20:30 часот на платото пред Домот на АРМ ќе се одржи концерт „Музичка белегзија“ на

Read more

Танец ги промовираше своите активности и цеде „Незаборав“

Националната установа, ансамбл за народни игри и песни „Танец“ го промовираше некомерцијалното CD насловено „Незаборав“. На промоцијата беше присутна и министерката за култура Елизабета

Read more