Хуманитарен концерт на „Охридско лето“ – „Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва (среда, 28 јули) организира хуманитарен концерт со ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од  Македонија и „Ладо“ од Хрватска.

Read more

Куклената претстава „Тоби“ пред охридската најмлада публика

Во организација на Националната установа „Охридско лето“, во вторник, на 17 декември, во Охрид, со почеток во 12 часот, Театарот за деца и младинци

Read more

Концерт на јапонско-хрватскиот уметник Томохиро Адачи во Охрид

Во организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт

Read more

Дуке Бојаџиев вечерва на „Охридско лето“

Познатиот македонски уметник со светско реноме Дуке Бојаџиев вечерва (четврток, 8 август) ќе биде дел од фестивалот „Охридско лето“. Концертот ќе се одржи на

Read more

Концерт за виолончело и пијано, Шаповалов и Вершинин на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва (среда, 24 јули) со концерт на руските уметници, виолончелистот Денис Шаповалов и пијанистот Александар Вершинин што

Read more

„Несоодветно за на работа“ на Драмски, премиерно на Охридско лето

Претставата „Несоодветно за на работа“ премиерно ќе се изведе во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид на 27.7.2019 година со почеток во 21:00 часот во рамки на овогодинешниот фестивал „Охридско лето“. „НЕСООДВЕТНО

Read more

Kонцерт на квартетот „Асасело“ во црквата „Света Софија“

Музичката програма продолжува со концерт на квартетот „Асасело“, со уметниците Ростислав Кожевников на виолина, Барбара Штрајл – виолина, Јустина Шлива – виола и Тееми

Read more

Официјално отворено 54-то издание на „Охридско лето“

Претседателот Иванов го прогласи отворено 54-то издание на „Охридско лето“ пред неколкуилјадната публика на Античкиот театар, вечерва во Охрид … Со најпопуларните арии на

Read more

Брамс Трио утре на програмата на Охридско лето

На програмата на Охридско лето утре (вторник, 13 август) во црквата Света Софија со почеток од 21:00 часот е концертот на БРАМС трио од

Read more

Николас Алтстает, Џафер Џафери и Хозе Галардо на „Охридско лето“

Концертот ќе се одржи вечерва (среда, 31 јули) во катедралната црква „Света Софија“ со почеток во стандардниот термин од 21:00 часот. Вечерва (среда, 31

Read more