Концерт “Турски амам” на Гудачкиот камерен оркестар “Арко”

Концерт “ТУРСКИ АМАМ” на Гудачкиот камерен оркестар “АРКО”, во рамки на фестивалот Скопско лето… Вечерва (вторник, 16 јули) со почеток во 20:30 часот во

Read more

Започна 40-тото издание на Скопско лето

Со  Гала оперски концерт на Македонската опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ, беше отворено 40. издание на  фестивалот Скопско

Read more

Концерт на Мандолинскиот квартет „DA CAPO”

Во рамки на фестивалот „Скопско лето“, концерт на мандолинскиот квартет „DA CAPO” од Сплит, Хрватска во состав Ивана Кенк Калебиќ, Стела Иванишевиќ, Томислав Калебиќ

Read more

Триото „Џентлмен“ на „Скопско лето“

Триото „Џентлмен“ вечерва (петок, 27 јули) од 21 часот на Факултет за ликовни уметности – Сули ан во рамки на „Скопско лето“ ќе одржи

Read more

Концерт „Ветришта од Шпанија: песна и сарсуела“ на „Скопско лето“

На „Скопско лето“ вечерва (вторник, 24 јули)  од 20.30 часот во Музеј на Град Скопје концерт ќе има шпанската сопранистка Марија Еухенија Бош, а

Read more

„Играчки и роботи како ликовна инспирација“ во НЛБ Галерија

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на програмата на Скопско културно лето и во соработка со НЛБ Банка ја реализираат изложбата „Играчки

Read more

Десет филмови на програмата Кафе-кино на годинешното „Скопско лето“

Кафе-киното на „Скопско лето“, кое вчеравечер почна со филмот „Смртта на Сталин“, ќе продолжи се до 21 јули со проекции од 21 часот во

Read more

Скопско лето: Бугарската претстава „Приказна од предиво“

Вечер (среда, 18 јули) во 21:00 часот на летната сцена на платото пред Универзалната сала ќе биде изведена претставата „Приказна од предиво“ во продукција

Read more

Скопско лето: Концерт „Ариан и пријателите – unpluged“

Вечерва (петок, 6 јули) со почеток во 21 часот во Куршумли Ан концерт ќе одржи Ариан Крлиу, а на него како гости ќе настапат

Read more

Скопско лето: Прилепски театар со „Антица“ и концерт со музика од Димитрие Бужаровски

Вечерва (понеделник, 25 јуни) во 21:00 часот на сцената на Македонскиот народен театар во Скопје, Прилепскиот театар ќе ја изведе претставата „Антица“ од Ристо

Read more