Денешна програма на Бит Фест (5 јули)

Бит Фест со силно темпо навлегува во 3 -та недела од  своето живеење. Така, за денес  (вторник, 5 јули 2011 година) се предвидени два

Read more

Чаршијата со нови станари од областа на уметноста

Министерот за култура Елизабета Канческа – Милевска денеска (петок 1 јуни 2011 година) со почеток во 21:00 часот во Безистенот во Старата скопска чаршија,

Read more

Репертоар за тековната недела на Бит Фест

Битолското културно лето „Бит Фест“ свечено се отвори по шести пат изминатата сабота во Битола, со неколку часовна филмска музика во изведба на камерниот

Read more

Изложба на Бајрам Џелили во Мала станица

Во понеделник (27 јуни 2011 година), со почеток во 20:30 часот, во Националната галерија на Македонија (објект Мала станица) ќе се отвори самостојната изложба

Read more

Започна „Скопско лето 2011“

Вчера вечер, во Музејот на современа уметност , со групната изложба насловена како „Балканска трилогија – Сакај го или остави го“ (LOVE IT OR

Read more

Канческа-Милевска утре во посета на културните институции во Охрид

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска утре (среда, 16.06.2011 година) ќе ги посети националните установи

Read more

Прва реприза на „Магија еделвајс“ на Театар 007

По успешната премиера на претставата „Магија еделвајс“, Театар 007 ја најавува првата реприза на истата, која ќе се одржи утревечер (вторник, 7 јуни 2011

Read more

Викендов „Културна Метаморфоза” во Свети Николе

Културна манифестација „Културна Метаморфоза” во чест на празникот Летен Свети Никола се одржа викендов (21.05.2011) во Свети Николе. Настанот се одржа во градскиот парк

Read more

Отворањето на музејската поставка „Македонија меѓу двете светски војни 1918-1940“

Денеска во 12 часот, во Музејот на Македонија ќе се обрати државниот секретар во Министерството за култура

Read more

Охридско лето ќе се отвори со Трилогиа Романа од Оторино Респиги

На прагот на шестата деценија од постоењето на фестивалот „Охридско лето“, сакам да изјавам дека да се биде дел од тимот кој во минатиот

Read more