Страхил Петровски со „Синергија во времето“ во Спомен-костурницата во Велес

„Синергија во времето“ е насловот на изложбата од Страхил Петровски која во среда (28 септември), со почеток во 19 часот ќе биде отворена во

Read more

Драмски театар со „Странци“ во Велес и Битола

#Драмскитеатар Скопје, со претставата „Странци“ ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“ во Велес на 20 мај (петок) во 20 часот,

Read more

На денешен ден: Роден е Петре Прличко

На денешен ден (13 март 1907 година), во Велес, роден е Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, актер и режисер. Бил

Read more

Диме Илиев со награда за животно дело „Петре Прличко” за 2019

Актерот Диме Илиев од Драмскиот театар-Скопје кој од неодамна е во пензија, е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко” за 2019

Read more

Поетско читање во Велес по повод Светскиот ден на поезијата

По повод 21 март, Светскиот ден на поезијата, локалната библиотека „Гоце Делчев“ – Велес и клубот на писатели „Коста Солев Рацин“ денеска во просториите

Read more

Репертоар на Театар „Јордан Х.К-Џинот“ – Велес 26.02 – 02.03.2019

Неделен репертоар на Театар „Јордан Х.К-Џинот“, Велес … • Вторник, 26.02, СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ од Бранислав Нушиќ, режија: Венцислав Ристов, Голема сцена, 20 часот •

Read more

МОБ во Велес и Битола со балетската претстава „Либертанго“

Македонската опера и балет на 12 февруари годинава, во 20 часот, ќе гостува во Народниот театар „Јордан Х.К- Џинот“ во Велес, а на 14

Read more

Новогодишен гала концерт на МОБ во Велес

Во салата на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес вечерва (среда, 26 декември) љубителите на класичната музика ќе имаат ретка можност да уживаат

Read more

Самостојна изложба на Трајче Чатмов во Велес

 Во ликовниот салон во Велес синоќа (петок, 14 декември) беше отворена изложбата „Брутална вистина или Баханалии“ трета по ред од академскиот ликовен уметник Трајче

Read more

Репертоар на Велешкиот театар 13 до 19 ноември

Неделен репертоар на Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот”… • Вторник, 13.11, ЗЛАТНАТА РИПКА, претстава за деца, Голема сцена,11 часот • Среда, 14.11,

Read more