Министерот Адеми ја посети „Спомен-куќата на Мајка Тереза“

Министерот за култура Асаф Адеми вчера ја посети Националната установа „Спомен-куќа на Мајка Тереза“, посветена на светицата Мајка Тереза. Во рамките на посетата, како

Read more

Средба на министерот Адеми со претставници од иницијативата „Културата е насловна страница на секое општество”

Конкретни заклучоци од средбата на министерот Адеми со претставници од иницијативата „Културата е насловна страница на секое општество” одржана во Министерство за култура на

Read more

Асаф Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани апликациите за кои има сомнеж, како и одбиените

Сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го

Read more

Асаф Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе се разгледаат

Министерот за култура Асаф Адеми од Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од Годишните конкурси на Министерството за култура, пред медиумите

Read more

Средба на министерот Адеми со австриската амбасадорка Коблер

Министерот за култура Асаф Адеми вчера оствари работна средба со амбасадорката на Австрија во Република Македонија, Ренате Коблер. На средбата станувало збор за досегашната

Read more

Асаф Адеми: 3,1 Милијарди денари за културата во 2019-та

Предлог-буџетот на Министерството за култура за 2019 година изнесува 3,1 милијарди денари. Буџетот на самото Министерство изнесува 215,5 милиони денари, а буџетот за финансирање

Read more

Македонија и Шпанија ќе ја интензивираат културната соработка

Министерот за култура Асаф Адеми имаше работна средба со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лорецо Сера. На средбата беа нагласени пријателските односи меѓу двете

Read more

Трејлер и исечоци од филмот „Ругање со Христос“

Деновиве на големо се зборува за филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи, воочи неговото прикажување. Министерството за култура реагираше вчера преку ресорниот

Read more

Асаф Адеми: Министерството го осудува јазикот на омраза што го поттикнува „Ругање со Христос“

Министерството за култура се дистанцира од филмот „Ругање со Христос“ и го осудува јазикот на омраза, што тој го поттикнува, рече ресорниот министер Асаф

Read more

Министерот за култура Адеми се сретна со лауреатот на СВП Адам Загајевски

Министерот за култура Асаф Адеми се сретна со добитникот на признанието „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2018 година, полскиот поет Адам

Read more