Македонија и Шпанија ќе ја интензивираат културната соработка

Министерот за култура Асаф Адеми имаше работна средба со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лорецо Сера. На средбата беа нагласени пријателските односи меѓу двете

Read more

Стефан Марковски на книжевна резиденција во шпанскиот Сан Себастијан

Македонскиот писател Стефан Марковски е македонски претставник на годинешното издание на програмата Other words во шпанскиот град Сан Себастијан во периодот од 10 август

Read more

Верица Ковачевска на Перформативната Архива во шпанска Виторија

Верица Ковачевска ќе учествува во меѓународната изложба „Перформативна Архива“ која се отвара вечерва и трае до 15ти јануари 2012- та година во центарот за

Read more

IN MEMORIAM: Почина Гери Мур

Виртуозот на гитара, големиот Гери Мур, утрово на 58 годишна возраст почина. Бил пронајден мртов во неговата хотелска соба во Кемпински ресортот во Естепона,

Read more