Промоција на „Скомраси Апсурдистански“ албум на Горан Трајкоски

На 20.04.2019 (сабота), со почеток од 19 часот, во просториите на Пасворд Продукција ќе се одржи промоција на „Скомраси Апсурдистански“, албум на Горан Трајкоски

Read more

Судот го примил поднесокот за повлекување на предлогот за забрана на „Ругање со Христос“

Основниот суд Скопје 2 соопшти дека завчера од Државното правобранителство на Република Македонија е доставен поднесок за повлекување на предлогот за изрекување привремена мерка

Read more

„Ругање за Христос“ од денес слободно ќе може да се прикажува

Државниот правобранител на Република Македонија денес официјално ќе го повлече предлогот до Основниот суд Скопје 2, за изрекување на мерката времена забрана за прикажување

Read more

„Ругање со Христос“ за отворање на „Киненова“, со ограничен број влезници

Премиерата на филмот „Ругање со Христос“ во режија ан Јани Бојаџи по светската премиера на фестивалот во Монтреал, денес (петок, 5 октомври)  премиерно ќе

Read more

Осум дебитанти на „Киненова“, ќе се отвора со „Ругање со Христос“

Вкупно осум филмови се во натпреварувачката селекција на 3-от Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“, кој под мотото „Првиот никогаш не се заборава“ ќе

Read more

„Ругање со Христос“ со награда на Монтреал Ворлд Филм Фестивал

Филмот „Ругање со Христос“, кој деновиве е во центарот на вниманието на македонската јавност поради реакциите од страна на Министерството на култура и Агенцијата за

Read more

Трејлер и исечоци од филмот „Ругање со Христос“

Деновиве на големо се зборува за филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи, воочи неговото прикажување. Министерството за култура реагираше вчера преку ресорниот

Read more

Асаф Адеми: Министерството го осудува јазикот на омраза што го поттикнува „Ругање со Христос“

Министерството за култура се дистанцира од филмот „Ругање со Христос“ и го осудува јазикот на омраза, што тој го поттикнува, рече ресорниот министер Асаф

Read more

Реакција на Министерството за култура за македонскиот филм „Ругање со Христос“

Министерството за култура реагира во врска со, како што го нарекува, скандалозниот филм „Ругање со Христос”, финансиран од Агенцијата за филм во 2015 година.

Read more

Светска премиера на филмот „Ругање со Христос“ во Монтреал

Нашиот игран филм „Ругање со Христос“, финансиран од Агенцијата за филм на Македонија и работен во соработка со продукции од Грција, Албанија и Словенија,

Read more