Зоолошката во Скопје добива детски „Авантура парк“

Нови содржини кои се подготвуваат во Зоолошка градина Скопје. Градот добива уште едно уникатно катче за рекреација на најмалите- „Авантура парк“. На пролет, Зоолошка

Read more

Се чистат езерата во скопската Зоолошка градина

Во Зоолошка градина, започна вториот дел од операцијата „Чисти езера“. Од утринава, екипи на „Улици и патишта” и „Водовод и канализација”, заедно со вработените

Read more

Изненадување за посетителите на Зоолошката во недела

Државна Лотарија на Македонија Ви приредува ГОЛЕМО изненадување, за првиот 100% добитен лоз, во недела (12 јуни 2011 година) во 12:00 часот, во Зоолошката

Read more

Новите мајмунчиња достапни за посетителите на Зоо Скопје

Во Зоолошка градина – Скопје  пристигнаа три нови видови на мајмуни од Зоолошката градина во Барселона, Шпанија . Новите мајмуни се: два примероци од

Read more

Започна изградбата на паркингот пред Зоо Скопје

Денеска (30.05.2011 година) градоначалникот Коце Трајановски, го означи почетокот на градежните работи на новото паркиралиште кое што ќе се гради пред објектот на Зоолошката

Read more

Започнува со градба паркингот пред Зоолошката градина

Денеска (понеделник, 30.05.2011 година) со почеток во 13:00 часот, ќе биде обележан почетокот на градежните работи на новиот паркинг простор пред Зоолошката градина. На

Read more

Во сабота сите во Зоолошка

Зоолошката градина Ве кани сите, во сабота (23 април 2011 година) во Едукативниот центар, со почеток во 12 часот, на изборот насловен како  „Мис

Read more

Зоолошката со нови животни

Пар персиски леопарди (Panthera pardus saxicolor), познати исто така и како Ирански леопарди пристигнаа во Зоолошката градина.Леопардите доаѓаат од Зоолошката градина во Орса, Шведска.

Read more

Смена на директорското место во скопската Зоолошка

Дане Кузмановски, директорот на Јавната установа „Зоолошка градина – Скопје“ , поднесе оставка на функцијата директор. Кузмановски оставката ја поднесе поради ангажман на друго

Read more

Зоо Скопје низ бројки

Скопската Зоолошка градина во изминатиот период, претставува вистинско освежување во општествениот и културниот живот на скопјани. Вложениот труд на раководството на Зоо Скопје резултираше

Read more