(ВИДЕО) И животните во скопската Зоолошка градина го почувствуваа земјотресот

Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ) пријави земјотрес со јачина од 5,5 степени со епицентар во Македонија. Земјотресот е регистриран рано наутро во

Read more

Белиот лав Чака пристигна во скопската Зоолошка

Белиот лав Чака од Франција пристигна во Зоолошката градина во Скопје. Тој ќе и се придружи на лавицата Бела, која пристигна пред неколку денови

Read more

Другарка за морскиот лав Кан и шимпанзото Коко со пријателите пристигнуваат во Зоолошката

Оваа пролет, морскиот лав Кан покрај своите зоо негуватели, ќе има и нова пријателка. Морската лавица ќе пристигне од Нинберг, а моментално се прават

Read more

Детски Зоо маскенбал во скопската Зоолошка

Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата- 1 Април,во Скопје Зоо ќе се одржи голем детски маскенбал со почеток во 12:00

Read more

Новогодишна Зоо бајка во скопската Зоолошка

Овој викенд (22 и 23 декември), во Зоолошка градина Скопје за првпат ќе се одржи дводневна забава за деца „Новогодишна Зоо Бајка”. Од 12:00-16:00,

Read more

Поскапи билети во Зоолошката градина од Нова година

Од јануари влезницата во скопската Зоолошка најверојатно ќе поскапи. Цената ќе се зголеми само кај билетот за возрасни и тоа од 50 денари на

Read more

Скопската Зоолошка со донација за Сара

Во рамките на хуманитарната акција за Сара, граѓаните донираа 50 000 денари во Зоолошка градина Скопје. Дополнително Зоолошката како институција одлучи да донира уште

Read more

Kрокодилот во скопската зоолошка избегал од живеалиштето

Мажјакот крокодил од Зоолошката градина во Скопје избегал од своето живеалиште, направил кратка прошетка и влегол во езерото со патките, потврдија од Зоолошката градина.

Read more

Скопската зоолошка градина наскоро добива два слона и четири шимпанза

По повеќе од 26 години, Зоолошката градина во Скопје ќе добие два слона. Се работи за женки, едната африканска, а другата азиска, кои од

Read more

Почина Менде, бенгалскиот тигар во Зоо Скопје

Вчера, четврток (20 јануари 2011) во скопската Зоолошка градина, почина Менде – бенгалскиот тигар. Менде, во скопската зоолошка беше донесен минатата година од Зоолошката

Read more