Белиот лав Чака пристигна во скопската Зоолошка

Белиот лав Чака од Франција пристигна во Зоолошката градина во Скопје. Тој ќе и се придружи на лавицата Бела, која пристигна пред неколку денови

Read more

Зоолошката во Скопје добива детски „Авантура парк“

Нови содржини кои се подготвуваат во Зоолошка градина Скопје. Градот добива уште едно уникатно катче за рекреација на најмалите- „Авантура парк“. На пролет, Зоолошка

Read more

Зоолошката во Скопје доби четири шимпанза – Коко се врати дома

Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници животни и каде што престојуваа Коко, Мими, Роси и Хјасл, денеска

Read more

Другарка за морскиот лав Кан и шимпанзото Коко со пријателите пристигнуваат во Зоолошката

Оваа пролет, морскиот лав Кан покрај своите зоо негуватели, ќе има и нова пријателка. Морската лавица ќе пристигне од Нинберг, а моментално се прават

Read more

Поскапи билети во Зоолошката градина од Нова година

Од јануари влезницата во скопската Зоолошка најверојатно ќе поскапи. Цената ќе се зголеми само кај билетот за возрасни и тоа од 50 денари на

Read more

Скопската Зоолошка градина доби слонови

По неколку годишен труд на изминатите неколку раководства на скопската Зоолошка градина, истата доби две слоници, Даела и Дуња…  После долгогодишна иницијатива и

Read more

Зоо Скопје доби вовче за прошетка низ градината

Денес (понеделник, 11 јуни 2012 година) во скопската Зоолошка градина, беше промовирано туристичкото вовче, донација на Т – Хоум и Т – Мобајл Македонија.

Read more

Зоо Скопје во соработка со Макстрип со нови информативни цртежи

Зоолошката градина во Скопје. покрај тоа што се подновува постојано  со нови животни и атрактивни живеалишта, од неодамна се појавија и нови цртежи на

Read more

Продолжува градбата на паркингот кај Зоолошката

Како дел од проектот за уредување на просторот околу проширениот булевар Илинден, екипи на Градот Скопје во вторникот (19.07.2011 година) почнаа да го уриваат

Read more

Изненадување за посетителите на Зоолошката во недела

Државна Лотарија на Македонија Ви приредува ГОЛЕМО изненадување, за првиот 100% добитен лоз, во недела (12 јуни 2011 година) во 12:00 часот, во Зоолошката

Read more