Репертоар на Драмски театар 11-17.02.2019

На сцената на Драмскиот театар Скопје од 11.2. до 17.2.2019 ќе имате можност да ги погледнете следните претстави: ден и час: 12.2.2019 (вторник) |

Read more

На денешен ден: Почина Никола Мартиноски

На денешен ден (7 февруари 1973) почина еден од доајените на македонското современо сликарство, Никола Мартиноски. Никола Мартиноски (Крушево, 18.08.1903 – Скопје, 7.2.1973) дипломирал

Read more

Репертоар на Драмски театар 04 – 10.02.2019

На сцената на Драмскиот театар Скопје од 4.2. до 10.2.2019 ќе имате можност да ги погледнете следните претстави: ден и час: 5.2.2019 (вторник) |

Read more

Споменик во чест на Горан Стефановски во Дебар Маало

Општина Центар ќе крене споменик на Горан Стефановски во Дебар Маало. Иницијативата за споменикот е поднесена од страна на Македонската академија на науките и

Read more

„Бесмртност“ музика од Бетовен во Филхармонијата

„Бесмртност“ е насловен симфонискиот концерт на Македонската филхармонија вечерва (31 јануари) од 20 часот, кој ќе биде посветен на творештвото на Лудвиг ван Бетовен.

Read more

Африканската дива Фатумата Дијавара на 18-от ОФФЕСТ

Потврдено е првото име од програмата на OFFest 2019 – неприкосновената африканска дива Fatoumata Diawara. Една од водечките и најекспонираните претставнички на модерната африканска

Read more

За снегот и културата на живеење

Додека светот оди напред, ние сеуште не можеме да се вратиме на нивото и на некои стандарди кои ги имавме до 1991 година. Културата

Read more

„Мал формат“ на ДЛУМ во КИЦ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Културно информативниот центар од Скопје – КИЦ, ве канат на отворањето на изложбата „Мал формат“,

Read more

Sting со концерт на Арена Филип Втори во Скопје

По експресно распродадедното шоу што се одржа во ВИП Арената Борис Трајковски на 15.10.2017 (во рамки на “57th & 9th” турнејата), Sting се враќа

Read more

Драмски му оддаде почит на Горан Стефановски со бурен аплауз

Со петминутен аплауз заврши комеморацијата во Драмскиот театар во чест на македонски драмски писател Горан Стефановски на која присуствуваа негови колеги, претставници на семејството

Read more