„Портрет на градот” – изложба на фотографии на Денис Јагџи

„Портрет на градот” изложба на фотографии на авторот Денис Јагџи на 19 јуни, во 20 часот во Националната галерија на Македонија, објект МАЛА СТАНИЦА.

Read more

Bryan Adams доаѓа во Скопје!

Историска концертна година во Македонија, која во моментов е вистинска европска концертна велесила. После Lenny Kravitz, Sting и Eros Ramazzotti, во Скопје доаѓа еден

Read more

Второ издание на „Скопје лајт арт дистрикт“

Второто издание на фестивалот на светлината „Скопје лајт арт дистрикт“ ќе се одржи од 29 мај до 1 јуни. Дваесет и пет уметници, уметнички

Read more

Детали за посетата на Папата Франциск

Денеска (вторник, 07.05.2019 година) поради посетата на Папата Франциск, во Скопје сообраќајот ќе се одвива по специјален режим. Во централното градско подрачје во Скопје,

Read more

Објавени две книги драми за Скопје од Томислав Османли

Две книги драми за Скопје од драмскиот автор, сценарист и прозаист Томислав Османли деновиве излегоа од печат во издание на книгоиздателството „ВиГ Зеница“. Станува

Read more

Виски изданието на the GENTLEMEN’S EXPO ’19 ги воодушеви посетителите

Второто издание на the GENTLEMEN’S EXPO ’19 “whiskey edition” во организација на агенцијата за настани Боттега Евенти, кое се случи во Skopje Marriott Hotel

Read more

Конкурс за изработка на идејно архитектонско-урбанистичко решение за скопското Кале

Отворен КОНКУРС на Музеј на современата уметност – Скопје, Архитектонски факултет – Скопје и Град Скопје – “ROCK“ Проект. Се објавува повик за изработка

Read more

Скопје на днoтo по квалитет на живот во Јужниот дел од Европа

Македонскиот главен град Скопје е на днoтo по квалитет на живот, минатата, но и оваа година. Ова се податоци од Нумбео.ком, база на податоци

Read more

Детски Зоо маскенбал во скопската Зоолошка

Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата- 1 Април,во Скопје Зоо ќе се одржи голем детски маскенбал со почеток во 12:00

Read more

Се чистат езерата во скопската Зоолошка градина

Во Зоолошка градина, започна вториот дел од операцијата „Чисти езера“. Од утринава, екипи на „Улици и патишта” и „Водовод и канализација”, заедно со вработените

Read more