Роденденски концерт на Македонската Филхармонија

Овој четврток (25 ноември), во 20 часот оркестарот на Македонската Филхармонија ќе прослави 77 години од формирањето. На концертот насловен „Убава Русија“ како солистка

Read more

Дваесетто издание на OFFest во Скопје

Дваесеттото издание на OFFest ќе се одржи од 9 до 13 ноември во Скопје. Планираната програма е свежа, разнобојна и возбудлива, една од најинтересните

Read more

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер ја вознемири Македонија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата магнитуда е регистриран изутринава во западниот дел на Македонија. Земјотесот којшто се случи во 4.54 часот

Read more

Светската ѕвезда Андре Риу повторно во Скопје

Андре Риу, холандскиот “крал на валцерот” и човекот кој овозможи класичната музика да е достапна за сите, заедно со својот оркестар “Јохан Штраус”, во

Read more

Изложба „Еха од иднината“ на Страхил Петровски во Мала станица

Изложба на авторот Страхил Петровски  насловена „Еха од иднината“, ќе се отвори на 24 октомври 2019 година (четврток), во просториите на мултимедијалниот центар Мала

Read more

Нови македонски документарни филмови на 10-от „Македокс“

Во рамки на десеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, вечер со почеток во 18 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ) публиката

Read more

Меѓународна ликовна колонија „СКОПЈЕ” по 14-ти пат

Во хотел „Арка“ утре (20.08, вторник) утре ќе биде отворена 14. Меѓународна ликовна колонија „СКОПЈЕ”, која ќе трае до 30-ти август. 14. МЛК „Скопје”

Read more

Бесплатна едукација за бременост во Даре Џамбаз

Денеска (20 февруари 2014, четврток) со почеток во 18:00 часот во објектот Даре Џамбаз-сала бр. 5 ќе се одржи Бесплатна едукација за бременост. Темата

Read more

Предавање: “Грчката надворешна политика и македонското име…”

Во организација на Центарот за научни истражувања и промоција на културата „Хаемус“ – Скопје, на 23 мај (четврток), во Музеј на град Скопје, со

Read more

Изложба „Вкусот на Скопје“

Во периодот од 15 до 22 април, во просториите на Јавна Соба, македонските дизајнери заедно со Саша Ланој и Кристел Хофманс, го детектираа Вкусот

Read more