„Лебедово езеро“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет ја најавува изведбата на безвременскиот балет „Лебедово езеро“ на 12 април, со почеток во 20 часот. Ода за моќта на

Read more

„Кармина Бурана“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет ја најавува моќната изведба на најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. На 2 април со почеток

Read more

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“ на 19 март

На барање на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, добитник на наградата „Златна

Read more

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ за Денот на жената во МОБ

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, ќе биде изведен на Денот на жената

Read more

IN MEMORIAM: Почина Ѓоко Николовски

Почина Ѓоко Николовски – виолинист и концерт мајстор во Македонската опера и балет (1927-2019). Денес (1 март 2019) почина Ѓоко Николовски – виолинист и

Read more

Балетската претстава „Ана Каренина“ на сцената на МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на МОБ во петок (8 февруари 2019),

Read more

Балетот „Оревокршачка“ на сцената на МОБ

МОБ најавува двојна изведба на балетот „Оревокршачка“ на 30 јануари 2019 и 2 февруари 2019, со почеток во 20.00 часот. Музиката е на Петар

Read more

Концерт „Диско треска“ по повод Василица

„Диско треска“ („Disco Fever“) е гала концертот што по повод празникот Василица, а ќе биде изведен на 12 и 13 јануари годинава, со почеток

Read more

Претстави и концерти во месец јануари во Скопје

Театрите во Скопје од средината на месецов ќе ги прикажат првите претстави во 2019 година. МОБ традиционалниот концерт за празникот Василица ќе го изведе

Read more

Новогодишен гала концерт на МОБ во Велес

Во салата на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес вечерва (среда, 26 декември) љубителите на класичната музика ќе имаат ретка можност да уживаат

Read more