„Кармина Бурана“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет ја најавува моќната изведба на најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. На 2 април со почеток

Read more

МОБ ја отвара новата сезона со „Кармина Бурана“

Македонската опера и балет вечерва (петок, 28 септември) ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор

Read more

Кармина Бурана в сабота на сцената во МОБ

Солисти во изведбата на сценската кантата на Карл Орф закажана за в сабота (16 јуни) во 20 часот ќе настапат:  Наде Талевска –сопран,  Горан

Read more