Отворено „Охридско лето“ со гала балетски концерт „Големиот Чајковски“

Грандиозен гала балетски концерт „Големиот Чајковски“ приредија вчеравечер уметниците од Македонската опера и балет, на отворањето на 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“. На

Read more

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“ на 19 март

На барање на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, добитник на наградата „Златна

Read more

Премиера на Балетот „Ана Каренина“ во МОБ

Македонската опера и балет на 25 декември (вторник) премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на

Read more

„Лебедово езеро“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет повторно со балетската класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото. „ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО”  на П. И. Чајковски, на

Read more

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува во Скопје

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург со претставата „Заспаната убавица“ на Чајковски на 1 декември ќе гостува во Македонската опера и балет. Рускиот

Read more

Божиќен концерт во Универзална

Центарот за организирање приредби „Универзална сала“ – Скопје Ве кани да присуствувате на  традиционалниот Божиќен концерт на камерниот оркестар “Скопски солисти”  под диригентска палка

Read more