Изведба на балетската претстава „Самсон и Далила“

Во деновите на љубовта, Македонската опера и балет ве кани да уживате во приказната што на сцената ги носи страста, заведувањето, предавството и смртта.

Read more

„Лебедово езеро“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет ја најавува изведбата на безвременскиот балет „Лебедово езеро“ на 12 април, со почеток во 20 часот. Ода за моќта на

Read more

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“ на 19 март

На барање на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, добитник на наградата „Златна

Read more

Канадскиот балет од Монтреал ќе гостува во Скопје

За првпат во Македонија ќе гостува светски реномираниот Канадски балет од Монтреал (Les Grands Ballets), кој на 8 април во Македонската опера и балет

Read more

Балетска вечер со „Есмералда“ во МОБ

Вечер (16 февруари, сабота) со почеток во 20:00 часот на сцената во МОБ ќе се изведе балетската претстава „Есмералда“ од Цезар Пуњи. Насловната улога

Read more

„Јас Исидора“ повторно на сцената на МОБ

В среда (30 јануари, 2013) на Малата сцена на МОБ, со почеток од 20:00 часот ќе биде изведен модерниот балет „Јас Исидора“. Либрето,кореографија и

Read more

„Шехерезада“ со Александра Мијалкова вечерва во МОБ

Вечер (22 јануари, вторник) во 20:00 часот на сцената на МОБ ќе се изведе балетската претстава „Шехерезада“ од Николај Римски Корсаков. Диригент на претставата

Read more

Кармина Бурана в сабота на сцената во МОБ

Солисти во изведбата на сценската кантата на Карл Орф закажана за в сабота (16 јуни) во 20 часот ќе настапат:  Наде Талевска –сопран,  Горан

Read more

Операта „Севилскиот берберин“ на сцената на МОБ

Во петок (20.04.2012) со почеток во 20:00 часот, на големата сцена во МОБ ќе се изведе една од најубавите италијански комични опери „Севилскиот берберин“

Read more