Скопје одбележува годишнина од катастрофалниот земјотрес

Скопје одбележува годишнина од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога се разбуди во урнатини под кои 1.070 лица го загубија животот, а 3.000 беа

Read more

(ВИДЕО) И животните во скопската Зоолошка градина го почувствуваа земјотресот

Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ) пријави земјотрес со јачина од 5,5 степени со епицентар во Македонија. Земјотресот е регистриран рано наутро во

Read more

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер ја вознемири Македонија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата магнитуда е регистриран изутринава во западниот дел на Македонија. Земјотесот којшто се случи во 4.54 часот

Read more

Изложба за младинските бригади „Од Братство и единство ’63 до Скопје ’63“

„Од Братство и единство ’63 до Скопје ’63“ е името на тематската изложба која што по повод 55 години од скопскиот земјотрес ја организира

Read more

Градот ја одбележа 49-годишнината од катастрофалниот земјотрес

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и секретарот на Град Скопје, Гордана Клинчарова, денеска (четврток, 26 јули), на Градските гробишта во Бутел, положија цвеќиња

Read more

Скопје солидарно за Јапонија

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош

Read more