На денешен ден: Роден е Петре Прличко

На денешен ден (13 март 1907 година), во Велес, роден е Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, актер и режисер. Бил

Read more

Промоција на играно-документарниот филм „Ти си Алеф“

На 22 јануари (вторник) во 20 часот во Македонска Опера и Балет во Скопје ќе се одржи свечена промоција на играно-документарниот филм – ТИ

Read more

Стартува 13-ти интернационален фестивал на монодрама во Битола

Со 12 изведби од 4 до 8 мај, во Битола ќе се одржи 13-то издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата. Питер Тејт од Велика

Read more