Приказните од летната школа во „Св. Јоаким Осоговски“ ќе се претстават на Венециското биенале за архитектура

Македонскиот павилјон на Биеналето за архитектура ќе се отвори во четврток (18 мај), со проектот „Лабораторија од минатото за иднината: Приказни за Летната школа

Read more

Исчезна архитектот Георги Константиновски

Исчезна професорот во пензија и архитект Георги Константиновски. Семејството го пријавило во полиција неговото исчезнување, но не се сигурни кога точно го напуштил домот

Read more

Младите архитекти за покреативен Охрид

Вчеравечер (сабота, 6 јули) во куќата на Уранија во Охрид со изложба на завршни проекти од работата на младите архитекти на Факултетот за архитектура

Read more

Изложба во Марибор – Архитектурата и урбанизмот во екс-Југославија и земјите наследнички

Овој петок (10.02.2012 година) во Уметничката галерија во Марибор (Словенија) со почеток во 18:00 часот, ќе се отвори изложбата „Недовршени модернизации: Помеѓу утопијата и

Read more

Спомен куќата на Тодор Проески во трка за реномирана меѓународна награда

Спомен куќата на Тодор Проески помеѓу 3-те најдобри објекти на Светскиот фестивал на архитектура во Барселона. Тоа е моменталниот резултат на досегашното гласање. Најдобриот

Read more

Македонија на Euronews

Проследете го петминутниот прилог кој за Македонија го направи светски познатиот телевизиски канал Euronews. Ова е првиот од серијалот, кој наредните месец дена ќе

Read more