Концерт „Фузија“ во Камерната сала на Македонската филхармонија

Македонските музичари Стојан Димов (кларинет, саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов во среда (18 ноември) во 20 часот ќе

Read more

Хуманитарен концерт со пијанистот Дмитри Маслеев

Оркестарот на Македонската Филхармонија ќе одржи хуманитарен концерт на 22 октомври (четврток) во 20 часот насловен „PERASPERAADASTRА“. Средствата од овој концерт се наменети за

Read more

Концерт на казахстанската виолинистка Ајман Мусахоџаева со Филхармонијата

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт во четврток (8 октомври) насловен „Поле за игра“ на која како солистка ќе настапи исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева

Read more

Концерт на Македонската Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Македонската Филхармонија в четврток, на 17 октомври, во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак“ на кој ќе прозвучат дела

Read more

Филхармонијата на отворено со „Ну Погоди!“ и „Љубов и револуција“

И оваа година, следејќи ја традицијата, на крајот од сезоната Македонската Филхармонија излегува надвор од институцијата, надвор од стандардната концертна практика. На 23 и

Read more

„Звукот на идната генерација“ – концерт на Филхармонија

Следејќи ја традицијата, и годинава Филхармонијата ќе одржи концерт на кој како солисти ќе настапат талентирани студенти од државните факултети за музика во земјава,

Read more

Концертна промоција на албум на „Рона Нишлиу квартет“

Концертна промоција на вториот албум на „Рона Нишлиу квартет“, насловен „Миндил“ ќе се одржи на 20 мај (понеделник) во 21 часот во салата на

Read more

Врвниот пијанист Хају Жанг на 5 април во Македонската филхармонија

Кинескиот пијанист Хају Жанг, на 5 април (петок) во Камерната сала на Македонската филхармонија, во 20 часот, ќе одржи рецитал на кој ќе изведе

Read more

„Бесмртност“ музика од Бетовен во Филхармонијата

„Бесмртност“ е насловен симфонискиот концерт на Македонската филхармонија вечерва (31 јануари) од 20 часот, кој ќе биде посветен на творештвото на Лудвиг ван Бетовен.

Read more

Претстави и концерти во месец јануари во Скопје

Театрите во Скопје од средината на месецов ќе ги прикажат првите претстави во 2019 година. МОБ традиционалниот концерт за празникот Василица ќе го изведе

Read more