Филмот „Кајмак“ премиерно низ цела Македонија

На големата сцена во Македонската филхармонија на 16 ноември 2022 (среда), со почеток во 20 часот, ќе се одржи гала премиера на филмот „Кајмак“

Read more

Премиера на театарската претстава „Кожурец“ во МКЦ

Премиера на новата театарска претстава „Кожурец“ во продукција на независното здружение Артопија ќе се одржи вечер (11 октомври) во Младинскиот културен центар во Скопје.

Read more

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” со кино дистрибуција во 28 земји низ светот

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска е распродаден за кино дистрибуција на 28 територии низ целиот свет. По огромниот успех

Read more

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ доаѓа во кино „Милениум“

Градското кино „Милениум“ на 15 март 2019 ќе е домаќин на македонската премиера на филмот на Теона Стругар Митевска „Господ постои, името ѝ е

Read more

МНТ со премиера на „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ

Македонски народен театар ја најавува премиерата на претставата „Галеб” од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Премиерата на претставата е на 18 декември

Read more

„Бикини Мун” на Милчо Манчевски премиерно во Њујорк

„Бикини Мун”, петтиот филм на македонски режисер Милчо Манчевски, на 12 октомври имаше кино премиера во Њујорк. На црвениот килим пред киното, покрај бројни

Read more

МНТ ја почнува новата сезона со премиера на „Еден месец на село“

Македонскиот народен театар вечерва (29 септември) ќе ја почне новата сезона 2018/2019 со премиера на комично-тажната приказна „Еден месец на село“ – меѓу најдобрите

Read more

„Луди за љубов“ премиерно во Драмски театар

Претставата „Луди за љубов“ од Сем Шепард, а во режија на Деан Дамјановски в петок премиерно ќе биде изведена во Драмскиот театар – Скопје,

Read more

„Но(е)ва Македонија“ премиерно на сцената на Битолскиот театар

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола, вечерва (31 јули) на својата матична сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Но(е)ва Македонија“ во режија на гостинот од

Read more

Од вечерва Скопје со нов независен театар

Денеска  Скопје ќе се закити со новиот независен театар  со сопствени простории, “Театра”.  Вечерва со почеток во 20 : 30 ч. преку премиерата на

Read more