„Разговори во четири очи“ на МНТ на фестивалот „Московски ноќи“

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ ќе гостува на 6-от Интернационален театарски фестивал „Московски ноќи“, кој од 5 до 9 октомври

Read more

МНТ ја почнува новата сезона со премиера на „Еден месец на село“

Македонскиот народен театар вечерва (29 септември) ќе ја почне новата сезона 2018/2019 со премиера на комично-тажната приказна „Еден месец на село“ – меѓу најдобрите

Read more

МНТ со одлични бројки по преселбата во новиот објект

Во новиот објект на Македонскиот народен театар од премиерата на „Вечната куќа“ во декември, досега се одиграни над 40 претстави, три премиери, а бројот

Read more

МНТ доби свој нов дом

Со изведба на фрагменти од повеќе претстави од репертоарот на Македонскиот народен театар, денеска (петок, 31 мај 2013 година) свечено беше примопредаден објектот „Стар

Read more

„Животот е сон“ во чест на Владо Цветновски

Денеска (четврток, 25 октомври, 2012) во 20:00 часот претставата „Животот е сон“ во МНТ ќе биде одиграна  во чест на режисерот и  професор Владо

Read more

„Големиот инквизитор“ на Питер Брук гостува во МНТ

Претставата „Големиот инквизитор“ во режија на еден од најпознатите современи светски режисери Питер Брук, а во изведба на актерот Брус Маерс, вечер (сабота, 7

Read more