Во Русија е откриена една од најстарите синагоги во светот

Остатоци од синагога од пред околу 2.000 години, се откриени во древниот град Фанагорија, којшто се наоѓал во денешна југозападна Русија, на брегот кај

Read more

Македонецот има сопствени битки, доволно ни беа туѓи!

Многумина се шокирани и изненадени од актуелните состојби и воени дејствија во Украина, не сфаќајќи дека тоа е секојдневие веќе со години во една

Read more

Највеселиот град во Русија

Според анкета на интернет-страницата Твил, Русите сметаат дека Сочи е градот каде што живеат највеселите луѓе во нивната земја. Имено, резултатите говорат дека 25

Read more

Концерт на руската пијанистка Злата Чочиева

„Охридско лето“ за љубителите на уметноста викендов носи ново музичко доживување преку настапот на младата руската пијанистка со светска слава, Злата Чочиева. Публиката ќе

Read more

Како дел од православците го прославуваат Божик на 7 јануари

(Национална географија) Најрадосниот христијански празник се одбележува по грегоријанскиот и јулијанскиот календар, односно на 25 декември и на 7 јануари. Бројот на земјите во

Read more

Награда „Златен витез“ за академик Влада Урошевиќ во Русија

Академик Влада Урошевиќ ја доби највисоката награда за поезија „Златен витез“ на Деветтиот меѓународен книжевен форум „Златен витез“ во Русија. Наградата на нашиот поет

Read more

„Разговори во четири очи“ ја освои наградата на жирито на „Московски ноќи“ во Русија

Претставата „Разговори во четири очи” на режисерката Нина Николиќ ја освои наградата на жирито за најдобра претстава на 6. Интернационален театарски фестивал „Московски ноќи”,

Read more

Занимливости за Русија – територијално најголемата земја на светот

Познато е дека Русија е територијално најголемата земја на светот, и од секоја страна може да се најде по некоја занимливост, за која многумина

Read more