И рок бендови меѓу скопските улични музичари

Годинава,под генерално покровителство на Градот Скопје, традиционалениот настан на Универзална Сала-Скопје, Скопски улични музичари , уште повеќе ќе се збогати со настап на рок

Read more

Целовечерно шизење на „Engage the night”

Младински образовен форум (МОФ) и Радио МОФ го најавуваат “ENGAGE the NIGHT”, музички, електронски, фанк и техно собир со кој започнува одбележувањето на 15-годишен

Read more

Визија на годинашниов рок фестивал Складиште во Србија

Скопскиот рок бенд Визија ќе биде македонски претставник на годинашниов рок фестивал Складиште кој традиционално се одржува во Крушчиќ, Србија.   На фестивалот пристигнаа 

Read more

„Фиром реквием“ на Александар Пејовски во МКЦ

Денеска (19 април, петок), со почеток во 21:00 часот, во просториите на Младинскиот Културен Центар во Дансинг салата ќе се одржи авторски концерт на

Read more

Bernays Propaganda го промовира во живо албумот „Забранета планета“

Утре (1 март, петок) Bernays Propaganda го промовираат новиот (трет по ред) албум, „Забранета планета“, со концерт во МКЦ. Како гости ќе настапат Culture

Read more

„Гласот на мојата душа“ нова песна на Визија

Визија е бенд од Скопје, Македонија, основан во ноември 2011. Бендот го сочинуваат: Марко Џамбазоски (гитара/придружен вокал), Марко Гапо (вокал), Лилјана Јанкова (бас гитара/придружен

Read more

(ВИДЕО) Пеперминт вели: Ако…

Нова песна, надополнета со навистина интересен видео запис на групата Пеперминт. Нумерата е насловена многу едноставно: „Ако“. Ги паметиме по „Твојот нос“, „Девојката со

Read more

Македонската стрип сцена меѓународно присутна

Овој викенд македонската стрип сцена ќе биде присутна на одржувањето на 7-тиот по ред фестивал за стрип и карикатура „ПРИЗРЕН 2011“ организиран од страна

Read more